datçada fiyatlar nasıl
Mar14

Türkiye’de Tatil Yapmak, Avrupa’da Tatil Yapmaktan Daha Pahalı, diye konuşulur. Bodrum’da tatil yapmak ile Yunan Kos Adasında Tatil Yapmak Arasında Çok Fark Var mıdır? Her ikisi de aynı denizi, aynı kumu, aynı kayayı kullanır. Kos’da yemek, içmek, gezmek, insan davranışları, servis ve hizmet anlayışı gibi farklar da yok değildir.

Aynı masaya Kos Adası’nda otursaydık, 200 euro’ya kalkardık, hem de ne yerdik ne içerdik, vay… demeyen yoktur. Euro 1 TL’de olsa, Kos’daki masanızla, Bodrum’daki masanız yine de 200 Euro olmayacaktır. Ancak Bodrum’u bırakıp Kos’a gitmektense, neden bodrum esnafını eğitmeyelim, diye de savunanlar olacaktır.

Datça için Hazırlıklı Olun… 

Datça için de hazırlıklı olun, Datça’nın fiyatlarını aslında esnaf değil, Datça’yı ziyaret eden yerli misafirler belirleyebilir. nasıl mı?

Önünde menü ve fiyatları içeren tabela olmayan mekanları pas geçin. Kahramanlık edip, sakın ha gecenin sonunda hüsrana uğramayın. Fiyatlarını sormadan kahve içmeye bile oturmayın herhangi bir mekana. Bırakın menüsünü ve fiyatlarını kapının önünde sunmayı öğrensinler.

Bir tatil sabahı yaptığınız yürüyüş sonrasında, deniz kenarına konmuş bir kaç tabure bir kaç masa arasından birini seçip, 2 çay, 2 tost sizce kaç paradır? Görüntüye aldanıp sormamazlık etmeyin, mutlaka fiyat sorun, işletmeciye terbiye edin, fiyat uygun değilse kalkın gidin. Ertesi sabah göreceksiniz fiyat değişecektir. Tabi herkes öyle yapmaya başlarsa.

2 çay, 2 tost 85 TL de olabilir, 185 TL’de… Ama şuna hazırlanın 85 TL’den ucuz değil, 2022 nin ilk haftasında  uğradığımız böyle bir mekanda 85 TL. ödedik…

Yerli, “Ayıp Olur” der, yabancı turist mekanın önünde fiyat ve menüyü dakikalarca inceler, neden?

Dikkatlice etrafınıza bir bakın, yabancı misafirler bir kafenin ya da bir restoranın önüne geldiğinde uzun uzun menuyü ve fiyatları incelerler, sonra da birini çağırır hem fiyatları teyyid eder, hem de menüdeki resimle altındaki yazıyı kendilerine anlatmalarını isterler. Bu aslında çok normal ve olması gereken bir hizmet alışverişidir.

Yabancı turist mekanın önünde fiyat ve menü tabelası yoksa orayı pas geçer. Türk misafirler bu davranış biçimini ayıp sayar, utanır, çekinir, ancak sonrasında, önce siparişi masaya gelince şaşırır, resimle tabak birbirini tutmaz, sonra hesap istediğinde şaşırır, sonuç ya kavga gürültü, ya da muhteşem bir yaz akşamının hüsranlı konuşmaları, söylenmeleri içinde otele geri dönüş.